Szkoda z assistance a zniżki za bezszkodowość z OC, czyli co ma piernik do wiatraka

Standardem ostatnio stało się oferowanie bezpłatnego assistance w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeń OC. Niestety, kierowcy często nie korzystają z tej polisy, uznając, że zgłoszenie szkody z assistance będzie miało negatywny wpływ na historię OC. Czy robią słusznie?

Absolutnie nie! OC a assistance, które możesz kupić online to dwa różne ubezpieczenia. W ich ramach odpowiedzialność, jaką przejmuje zakład ubezpieczeń, jest całkiem inna. Dla przypomnienia: OC chroni odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego w ramach ruchu drogowego. Assistance z kolei: to odpowiedzialność (oczywiście w ramach OWU) za różnego rodzaju awarie, które mogą przydarzyć się w trakcie jazdy.

Oferowanie assistance bezpłatnie w pakiecie do OC jest częstą marketingową praktyką, stosowaną przez ubezpieczycieli, którzy, nie mogąc kombinować z zakresem samej polisy odpowiedzialności cywilnej i zobowiązani do obliczenia cen składki według wewnętrznych taryfikatorów, pragną swoje produkty w jakiś sposób uatrakcyjnić w oczach potencjalnego klienta. Oczywiście takie assistance ma bardzo niewielki zakres ochrony. Z reguły gwarantuje holowanie samochodu ze śmiesznie niskim limitem kilometrów (100-150 km od miejsca zamieszkania) i niewiele ponadto.

Niemniej jednak nawet to gratisowe assistance w żadnym wypadku nie jest składową częścią ubezpieczenia OC. Zgłoszenie szkody z assistance absolutnie nie wpływa na zniżki z OC. Bo tak na chłopski rozum: jedziesz na wakacje, 70 km od domu (a więc w tym limicie określonym przez miniassistance) auto stanęło i nie chce zapalić. Konieczne będzie holowanie do warsztatu i wymiana akumulatora. Gdzie w tej sytuacji, ja się pytam, szkoda spowodowana osobom trzecim?!

No właśnie. Dlatego, mój drogi kierowco, jeśli masz zawarte ubezpieczenie OC w pakiecie z gratisowym miniassistance, to nie bój się korzystać z jego mocno ograniczonego zakresu ochronnego. Nie będzie to miało wpływu na Twoje pozostałe ubezpieczenia samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.