Wypowiedzenie ubezpieczenia OC nie gryzie!

Nie można złożyć wypowiedzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC wtedy, kiedy się tylko żywnie spodoba. Towarzystwo ubezpieczeniowe oraz jego klienta obowiązuje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych oraz podpisana przez obie strony umowa. Oczywiście istnieją sytuacje, w jakich bezproblemowo można wypowiedzieć polisę OC. Jakie to wypadki?

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie nowego ubezpieczenia OC, dowiedz się, jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC, które posiadasz obecnie. Zwykle wypowiedzenie składa się na 1 dzień przed końcem umowy polisy. Można to zrobić u agenta ubezpieczeniowego danego towarzystwa lub skorzystać z usług Poczty Polskiej, wysyłając wypowiedzenie listem poleconym. W takim wypadku liczy się data nadania listu, dlatego trzeba zatrzymać koniecznie potwierdzenie jego nadania. W przypadku korzystania z usług kurierskich, liczy się data otrzymania wypowiedzenia przez towarzystwo lub agenta, więc lepiej skorzystać z usług PP.

Wypowiedzieć OC możesz również wtedy, kiedy należy ono do byłego właściciela Twojego samochodu, który niedawno kupiłeś. Możesz to zrobić w dowolnym momencie – umowa tego ubezpieczenia nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu, dlatego jeśli pasują Ci jego warunki, pamiętaj o zawarciu nowej umowy z końcem obecnej – UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) za brak ważnego OC nalicza kary pieniężne!

Ubezpieczenie OC ulegnie rozwiązaniu, jeśli wyrejestrujesz samochód lub udowodnisz jego trwałą i zupełną stratę. Rozwiązanie nastąpi również wtedy, kiedy TU ogłosi upadłość – wtedy ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywała jeszcze przez trzy miesiące, ale po tym okresie musisz już mieć nową polisę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.