Od czego zależy wysokość kary za brak polisy OC?

Ubezpieczenie odszkodowania cywilnego jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Na podstawie umowy polisy OC zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie koszty związane z pokryciem szkód osób trzecich, które to szkody wyrządził ubezpieczony kierowca. Za brak ważnej polisy OC nawet przez kilka dni grozi kara pieniężna. Jest ona nakładana na kierowcę przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W styczniu br. kara pieniężna za brak ważnego OC wzrosła o 5%. Nie każdy kierowca płaci taką samą karę – w takim razie od czego zależy jej wysokość?

Dlaczego kara za brak ważnego OC się zwiększyła?

Ponieważ w 2014 roku wzrosła wysokość płacy minimalnej. Obecnie wynosi ona 1680 zł. Co mają wspólnego ze sobą, dokładniej wyjaśnię w dalszej części artykułu.

Kara zależy od Twojego pojazdu

  1. Kierowcy motorów, motorowerów i skuterów są objęci najniższą karą za brak ważnego OC. Wynosi ona 1/3 minimalnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku.
  2. Najwyższą kwotę płacą właściciele dużych pojazdów – ciągników samochodowych, ciężarówek i autobusów. Kara wynosi aż trzykrotność minimalnej pensji miesięcznej.
  3. W środku hierarchii sytuują się posiadacze samochodów osobowych, którzy za brak ważnego ubezpieczenia OC płacą dwukrotność minimalnej płacy miesięcznej.

Im dłużej nie masz polisy OC, tym kara jest wyższa!

Na wysokość kary istotny wpływ ma okres, przez jaki kierowca prowadził pojazd bez ważnej polisy OC. Do 3 dni bez ubezpieczenia OC kierowca płaci 20% pełnej wartości kary podanej wyżej, od 4 do 14 dni – 50% całkowitej kwoty kary policzonej wyżej, powyżej dwóch tygodni bez ważnego OC skutkuje 100% karą zapisaną powyżej.

Obecnie najwyższa i całkowita kwota kary wynosi 3360 zł – to o 160 zł więcej niż w roku 2013. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny umożliwia odwoływanie się od spłaty nałożonej kary. Możliwe jest odroczenie terminu spłacenia kary lub rozłożenie jej na raty, ale w odwołaniu od wezwania do zapłacenia kary szczególna, bardzo trudna sytuacja materialna i finansowa musi być obszernie i rzetelnie udokumentowana.

Zdecydowanie bardziej opłaca się wykupienie ubezpieczenia OC. Zwłaszcza, że już nawet najtańsze OC może zapewnić wystarczającą ochronę finansową na wypadek spowodowania nieszczęśliwego zdarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.