Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie

Dobre zabezpieczenie podróży z rodziną to nie tylko zakup ubezpieczenia AC samochodu oraz ubezpieczenia NNW, przygotowanie się do drogowych warunków, ale również dopilnowanie, aby każdy z pasażerów przestrzegał zasad bezpiecznego podróżowania, chociażby poprawnego zapięcia pasów, które zapobiegają groźnym urazom powypadkowym.

Jeśli chodzi o najmłodszych członków podróży, to rodzice muszą dopilnować, aby ich pociechy podróżowały bez ryzyka zrobienia sobie krzywdy. W ustawie „Prawo o ruchu drogowym” zostały wprowadzone zmiany w art. 39 i 45. Zmiany dotyczą ścisłego określenia pojazdów, w jakich są wymagane foteliki samochodowe dla dzieci oraz usunięcia kryterium wieku. Kryterium pozostał OLYMPUS DIGITAL CAMERAwzrost (150 cm), aczkolwiek ustawa zezwala na przewożenie dziecka o wzroście powyżej 135 cm zabezpieczonego tylko pasem bezpieczeństwa.

Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Należy się kierować wagą dziecka i jego wzrostem, a nie wiekiem. Wiek też jest ważny, aczkolwiek fotelik powinien być dobrany do danego wzrostu dziecka i mieć odpowiednią kategorię wagową. Mamy następujące kategorie fotelików:

 • fotelik dla niemowląt odwrócony tyłem do kierunku jazdy (waga niemowląt do 13 kg, przybliżony przedział wiekowy – do 15 miesięcy);
 • fotelik dla dziecka odwrócony przodem do kierunku jazdy (waga dziecka 9-18 kg, przybliżony wiek od 9 mies. do 4 lat);
 • fotelik podwyższający (waga dziecka 15-25 kg, wiek: 4-6 lat);
 • podstawka podwyższająca (waga dziecka 22-36 kg, wiek: 6-12 lat).

Fotelik samochodowy dobrej jakości powinien być przetestowany pod względem najnowszych standardów europejskich i posiadać atest. Certyfikat bezpieczeństwa będzie potwierdzony pomarańczową naklejką z napisem ECE R44/04. To nie jedyna informacja, z jaką należy się zapoznać. Rodzice powinni sprawdzić, czy wybrany przez nich fotelik przeszedł pozytywnie niezależne testy zderzeniowe, symulujące wypadki. Np. Audi przeprowadza takie testy, jak zderzenie czołowe i boczne w samochodach Audi, a również testy korozji i funkcjonalności.

Na zakupy powinieneś pojechać samochodem i zabrać ze sobą pociechę, aby dokonać przymiarki na miejscu. Należy sprawdzić, czy fotelik pasuje do Twojego pojazdu, czy na pewno potrafisz go dobrze zamontować na poszczególnych siedzeniach. Jeżeli Twoje dziecko jest już starsze, niech również się wypowie – czy wygodnie mu się siedzi w foteliku? Wygoda młodszego pasażera w podróży również jest istotna, zwłaszcza energicznego dziecka, które ma problemy z wysiedzeniem na miejscu.

 

Cechy dobrego fotelika dla dziecka do samochodu

 • Fotelik powinien posiadać system wentylacji, który przepuszcza powietrze wewnątrz fotelika – materiał powinien być oddychający.
 • Fotelik powinien mieć wysokie i solidne boki, aby amortyzować uderzenie w przypadku bocznego zderzenia na drodze.
  Szelki powinny być swobodnie regulowane, aby móc je dostosowywać do różnego ubioru dziecka – latem i zimą.
  Powinno być możliwe zdjęcie tapicerki i jej wypranie.
 • Czy Twój samochód posiada zaczepy Isofix? To system, który umożliwia sztywny montaż fotelika z ramą samochodu. Takie umieszczenie fotelika jest bardzo stabilne.
 • Pasy powinny być tak skonstruowane, aby starsze dziecko nie mogło ich samodzielnie odpiąć.
 • Ważny jest wygodny i regulowany zagłówek, także regulacja pochylenia oparcia i szerokości siedziska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.